Prancūziško kino festivalis „Žiemos ekranai”

Po metų pertraukos prancūziško kino seansai vėl vyks LNDM Palangos gintaro muziejuje bei Palangos kurorto muziejuje sausio 28 d.– vasario 12 d. „Žiemos ekranai“ – tai nuo 2004 m. Prancūzų instituto Lietuvoje rengiamas festivalis, vykstantis keliolikoje Lietuvos miestų. Siekiama pristatyti naujausias autorinio prancūziško kino tendencijas ir supažindinti žiūrovus su kino istorijoje svarbiais prancūziško kino pavyzdžiais. Todėl festivalį įprastai sudaro pagrindinė, naujausiems filmams skirta programa, retrospektyva ir animacinė programa mažiesiems.

Organizatoriai pabrėžia, jog šių metų filmuose labiausiai atsispindi „noras grįžti prie to, kas svarbiausia”. Prancūziškas kinas gali būti visoks: nuo nostalgiškų Simone Signoret, Jean-Paul Belmondo juostų iki šių dienų drąsių jaunųjų kūrėjų bandymų. Festivalis drąsiai atnaujinęs ne tik savo įvaizdį, bet kartu išsigryninęs ir savo tikslą: pristatyti įdomiausių pradedančių prancūzų kūrėjų filmus, kuriuose – šių dienų aktualijas įvaizdinančios temos. Pasak festivalio programos sudarytojos Eglės Čepaitės, „Kūrybinė energija Prancūzijoje labai stipri, ypač pirmuosiuose režisierių darbuose. Kūrėjai drąsiai eksperimentuoja, kuria savitą kino pasaulį, ieško savo balso ir būdų papasakoti tai, kas jiems rūpi. Jų filmai be pompastikos ir su(si)reikšminimo pasakoja apie panašius į mus, kasdienybės herojus – kartais pavargusius ir paskendusius egzistencinėse dvejonėse, tačiau kaskart vis iš naujo atrandančius džiaugsmą gyventi. Atidesnis žvilgsnis į pradedančių kūrėjų darbus, dar nežinomus Lietuvoje vardus mums atrodo labai prasmingas ir svarbus, ypač dabar, kai gyvenant tokiu įtemptu ritmu darosi vis sunkiau pastebėti nešlifuotus deimantus“, – pasakoja ji.

Greta novatoriško kino svarbi festivalio dalis – retrospektyva. „Pagaliau parodysime ilgai planuotą prancūzų kino ikonos Simone Signoret filmų programą, – džiaugiasi E. Čepaitė. – Ilga ir įspūdinga aktorės karjera, įsimintini vaidmenys ir darbas su svarbiausiais kino režisieriais ją išgarsino visame pasaulyje. S. Signoret taip pat buvo labai įtakinga to meto aktyvistė, daug dirbo su įvairiomis organizacijomis“. Jos filmas „Žudikų kupė“ bus rodomas Palangos gintaro muziejuje. Tuo tarpu Palangos kurorto muziejus seansus pradės nuo  vieno žymiausių visų laikų prancūzų kino aktorių Jean-Paul Belmondo filmo „Žmogus iš Rio“. Jis kultinės žvaigždės titulą užsitarnavo dėl savo spontaniškos, natūralios ir organiškos vaidybos. Universalaus profilio aktorius sukūrė įsimintinus vaidmenis ne tik milijonines žiūrovų simpatijas pelniusiuose komedijose ar veiksmo filmuose, bet ir kino klasika tapusiose autorinio kino juostose. Filme „Žmogus iš Rio“ aktorius pats atlieka sudėtingus kaskadinius triukus, o pats filmas tapo vienu populiariausių  J. P. Belmondo filmų ne tik Prancūzijoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Taip pat Palangoje pristatoma programa vaikams „VALIO, ATOSTOGOS!“. Dviejų animacinių filmų programa skirta mažiesiems kino žiūrovams, vaikams nuo 5 metų. Tai dvi istorijos apie smalsias, energingas ir drąsias mergaites, kurių atostogos tampa neišdildomų nuotykių virtine. Viena nenoromis priversta žiemoti pas močiutę kaime, kita išsiunčiama vasaroti į egzotišką Gvadelupos salą…

Taigi laukiami tikri kokybiško kino gerbėjai ir visi, kurie planuoja, kaip turiningai ir smagiai praleisti žiemos popietes ! Daugiau informacijos apie festivalį www.ziemosekranai.lt ir Palangos gintaro muziejaus bei Palangos kurorto muziejaus Facebook paskyrose.

 

PROGRAMA PALANGOS GINTARO MUZIEJUJE

Sausio 29 d. 15 val.

SUDIE, KVAILIAI! | ADIEU LES CONS

Režisierius (-ė): Albert Dupontel

Vaidina: Virginie Efira, Albert Dupontel, Michel Vuillermoz, Nicolas Marié

Romantinė komedija. Prancūzija. Trukmė: 1.27

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis

2020, N-13

Sulaukusi 43-ijų, Siuzė Trappet išgirsta negailestingą diagnozę, ji serga nepagydoma liga ir gyventi jai liko vos keli mėnesiai. Nebeturinti ko prarasti, moteris ryžtasi paskutiniam išbandymui – surasti prieš daugybę metų įvaikinti atiduotą sūnų. Biurokratiniais labirintais klajojančią moterį likimas suveda su JB, darbo nustekentu programuotoju, ir Ponu Blin, aklu ligoninės archyvų darbuotoju. Nuostabą kelianti trijulė seka Siuzės sūnaus pėdsakais, ir jų nuotykių galėtų pavydėtų net rimčiausi veiksmo filmų herojai.

Septyniais „Cezariais“ apdovanota ir geriausiu metų filmu pripažinta komedija – tai siautulinga vizuali opera, kurioje savo vietą randa ir lyriška istorija, ir absurdiškų situacijų komiškas tikrumas.

 

Sausio 30 d. 12 val. – ANIMACIJA VAIKAMS

MAMYTĖS LIŪDESYS | MAMAN PLEUT DES CORDES

Režisierius (-ė): Hugo De Faucompret

Subtitrai lietuvių. Prancūzija. Trukmė: 0.30

2021, N-5

Aštuonmetė Žana gal ir nedidelė, bet kuo puikiausiai moka pasirūpinti ne tik savimi, bet ir savo kasdien vis liūdnesne mamyte. Mergaitė ne juokais supyksta, kai mama nusprendžia, kad Kalėdų atostogas ji turės praleisti pas močiutę kaime. Kaime juk taip nuobodu ir šalta, o močiutė dar ir dvokia svogūnais. Žana nesitiki, kad atostogos taps pačiu didžiausiu gyvenimo nuotykiu ir svarbia gyvenimo pamoka.

 

Sausio 30 d. 15 val. – RETROSPEKTYVA

ŽUDIKŲ KUPĖ | COMPARTIMENT TUEURS

Režisierius (-ė) | Réalisation : Moshé Mizrahi

Vaidina | Avec : Yves Montant, Simone Signoret, Jacques Perrin

Kriminalinis. Prancūzija. Trukmė: 1.59

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis.

1965, N-13

Naktinio traukinio keleivės kūnas randamas kupė vagone be gyvybės ženklų. Inspektoriui Grazziani pavesta ištirti nusikaltimo detales ir apklausti įvykio liudininkus. Tačiau ne tik inspektoriaus taikinyje atsiduria drauge keliavę nepažįstamieji, jie vienas po kito, mįslingai, taip pat tampa žmogžudystės aukomis. Akivaizdu, žudikas kur kas apsukresnis, nei policijos pajėgos, bet kas jis toks? Komiškas tonas ir ritmingos mizanscenos ir aktorių žvaigždynas šią painią detektyvinę istoriją paverčia įtraukiančiu ir įsimintinu modernaus kino įvykiu.

 

Vasario 12 d. 15 val.

PO LIBANO DANGUMI | SOUS LE CIEL D’ALICE

Režisierius (-ė): Chloé Mazlo

Vaidina: Alba Rohrwacher, Wajdi Mouawad, Isabelle Zighondi

Drama. Prancūzija. Trukmė: 1.30

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis

2020, N-13

1950-aisiais jaunutė Alice palieka gimtąją Šveicariją ir įsikuria Libane. Tolimoje egzotiškoje šalyje ji įsimyli ir savo širdį atiduoda Josephui, patrakusiam astrofizikui, kuris svajoja į kosmosą išsiųsti pirmąją šalies delegaciją. Alice greit pritampa prie ekscentriškos ir linksmos vyro giminės. Bet šeimyninio rojaus idilė po skaisčia Libano saule ima niauktis, kai pilietinio karo siaubas pamažu tampa kasdienybės dalimi.

Režisierės šeimos istorijos įkvėptas filmas – spalvingas, gyvenimo džiaugsmu pulsuojantis pasakojimas su animacijos intarpais, kur fantazija ir poezija neužglaisto, bet duoda drąsos dorotis su trauminėms patirtimis.

Libaniečių kilmės prancūzų režisierė Chloé Mazlo (1988) gyvena ir kuria Paryžiuje. Baigusi grafinio dizaino studijas Strasbūro dekoratyvinių menų akademijoje, ėmėsi kurti animacinius filmus, eksperimentuodama su skirtingomis technikomis. Pilno metro debiutas „Po Libano dangumi“ (2020) pristatytas Kanų kino festivalio „Kritikų savaitės“ programoje.

 

PROGRAMA PALANGOS KURORTO MUZIEJUJE

Sausio 28 d. 17 val.

ŽMOGUS IŠ RIO | L’HOMME DE RIO

Režisierius (-ė): Philippe de Broca

Vaidina: Jean-Paul Belmondo, François Dorléac, Jean Servais, Adolfo Celi

Nuotykių komedija. Prancūzija, Brazilija. Trukmė: 1.52

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis

1964, N-13

Gavęs aštuonias dienas atostogų, karys Adrianas Dufourquet nekantrauja Paryžiuje pasimatyti su savo žaviąja sužadėtine Agnès, bet vietoj romantiškų sutiktuvių, jaunuolis tampa mylimosios pagrobimo liudininku. Laiko dvejonėms nėra, Adrianas nemirktelėjęs skuodžia paskui pagrobėjus, ir netikėtai atsiduria Brazilijoje. Čia ima aiškėti, kad pagrobimas susijęs su Amazonės statulėlių kontrabanda, ir spalvingi nuotykiai tolimojoje šaly tik prasideda.

Nutrūktgalviška drąsa, išskirtinė charizma ir humoro jausmas: Belmondo talentas liejasi per kraštus šioje veiksmo ir nuotykių karuselėje. Nieko nuostabaus, kad filmas įkvėpė Steveną Spielbergą kuriant Indianos Džounso sagą.

 

Vasario 4 d. 17 val.

MŪSŲ KRITĘ BROLIAI | DE NOS FRÈRES BLESSÉS

Režisierius (-ė): Hélier Cisterne

Vaidina: Vincent Lacoste, Vicky Krieps

Istorinė drama. Prancūzija, Belgija, Alžyras. Trukmė: 1.33

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis

2020, N-13

Alžyras, 1956-ieji. Idealistas ir romantikas fabriko darbininkas Fernandas Ivetonas aistringai palaiko Alžyro nepriklausomybę. Su tokiu pačiu įkarščiu jis myli ir savo žmoną Heleną. Vieną dieną jis sulaikomas dėl darbovietėje padėto sprogmens. Niekas nenukentėjo, bet jam gresia mirties bausmė. Politinė įtampa darosi nepakeliama, bet Helena atsisako palikti šalį ir saugiai įsikurti Prancūzijoje. Ji kovos Fernando pašonėje tiek, kiek reikės, iki galo.

Tikrai istorija paremtas jautrus ir įtraukiantis pasakojimas apie didžiosios istorijos traiškomus mažųjų žmonių likimus.

Hélier Cisterne (1981) baigė filosofijos studijas Paryžiaus 8-ajame universitete. Joseph Andras knygos ekranizacija „Mūsų kritę broliai“ (2020) – tai antrasis režisieriaus filmas, atrinktas į Romos kino festivalio konkursinę programą.

 

Vasario 5 d. 17 val. – ANIMACIJA VAIKAMS

VANILĖ | VANILLE

Režisierius (-ė): Guillaume Lorin

Subtitrai lietuvių

Prancūzija. Trukmė: 0.31

2020, N-5

Vanilė, užkietėjusi paryžietė, tėvų sprendimu išsiunčiama atostogauti pas gimines į Gvadelupą, salą, kurioje ištisus metus tropinė vasara. Egzotiška gamta ir nepažįstama kultūra apžavi mergaitę. Vos atvykusi ji leidžiasi į paslaptingą nuotykį, susiduria su keisčiausiais personažais, ir net stebuklinga gėle. Nenuspėjamos atostogos tik įsibėgėja!

 

Vasario 11 d. 17 val.

TIESIOG JUODAS | TOUT SIMPLEMENT NOIR

Režisierius (-ė): Jean-Pascal Zadi, John Wax

Vaidina: Jean-Pascal Zadi, Caroline Anglade, Fary

Komedija. Prancūzija. Trukmė: 1.30

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis

2020, N-13

Nesėkmingas bedarbis aktorius JP pasišauna surengti pirmąjį masinį juodaodžių protesto žygį Prancūzijoje. Pasirengimo darbai vyksta televizijos kamerų akivaizdoje, bet vietoj prasmingo dialogo su įtakingais visuomenės veikėjais, JP kolekcionuoja nesusipratimą po nesusipratimo. Garsus komikas Fary bene vienintelis, tikintis organizatoriumi ir remiantis maršo iniciatyvą. Bet ir jo parama ima svyruoti, kai tampa nebeaišku, ar JP aktyvizmas iš tiesų nuoširdus, o gal jis tik ieško kelio į šlovę?

Pasitelkę netikros dokumentikos stilių, režisieriai demonstruoja plataus diapazono humorą, drąsiai gvildendami aktualias rasizmo, tolerancijos problemas ir dekonstruodami socialines klišes.

Prancūzų režisierius, aktorius, prodiuseris ir reperis Jean-Pascal Zadi (1980) jaunystėje svajojo apie profesionalaus futbolininko karjerą, vėliau laimę bandė kaip repo atlikėjas, o 2005-aisiais ima režisuoti ir prodiusuoti mažo biudžeto filmus. Politinė komedija „Tiesog juodas“ (2020) sulaukė itin didelio visuomenės dėmesio Prancūzijoje ir pelnė Zadi perspektyviausio aktoriaus titulą „Cezario“ apdovanojimuose.

Klubo PONTAS informacija

Data

2022-02-11 - 18
Expired!

Vieta

Palanga
Palanga
Kategorija

Komentarai uždrausti.