Istorinės atsiminimų knygos ,,Jūros skonis:žūklė Lietuvos priekrantėje 1900–1944 m.“ pristatymas

Palangos dienos 2022
__________________
Naujos istorinės atsiminimų knygos ,,Jūros skonis: žūklė Lietuvos priekrantėje 1900 – 1944 m.“ pristatymas
Dalyvauja: istorikas Dainius Elertas, žvejiškos kultūros ir istorijos žinovas Mikelis Balčius bei folkloro ansamblis ,,Mėguva“.
Knygos sudarytojas Dainius Elertas sako, kad Lietuvos pajūrio ruože gyventa tikrų jūros žmonių ir būta savitos pajūrio žvejų kultūros.
– Iki šiol tokia gyvensena ir jų buitis menkai pažinta, – teigia istorikas. – Šioje knygoje pirmą kartą vienoje vietoje pateikiami autentiški amžininkų, liudininkų, tyrinėtojų pasakojimai apie tradicinę jūrinę žūklę 1900–1944 metais.
Pradiniu postūmiu imtis šios antologijos buvo siekis publikuoti Lietuvos jūrų muziejaus rinkinyje saugomus Aloyzo Každailio ir Edmundo Mačiulaičio etnografinių ekspedicijų Šventosios apylinkėse užrašus.
– Pasakojimai apie XIX–XX a. I pusės žvejų kasdienybę ir pačius jų pateikėjus šiandien įdomūs kaip tiesioginis buitį atspindintis šaltinis, – sako Dainius Elertas. – Nors pasakotojų ir užrašiusiųjų jau nebėra tarp mūsų, bet keli išsaugoti Aloyzo Každailio pašnekesių su senoliais žvejais garso įrašai padeda išgirsti tartį, pajausti kalbos ritmą bei papildyti kita informacija.
Pradėjęs gilintis į šią temą istorikas greit įsitikino, kad tarpukario Lietuvos pajūrio kasdienybės tyrimai negausūs, o Palangos ir Klaipėdos kraštų pajūrio žvejų gyvensenos specifika plačiau neatskleista. Todėl pabandyta surinkti išblaškytų tekstų nuotrupas, kurios knygoje sugulė atskiromis temomis: likimai, charakteriai, aplinka, visuomenė, laivyba, žvejyba, žuvies realizacija, kiti užsiėmimai, nelaimės, kulinarija, genealogija, statistika, terminija. Antologijoje pavyko užfiksuoti ir mažiau patrauklią žvejų gyvenimo pusę – dalyvavimas kontrabandoje, dažnos žūtys jūroje, elgesys su jūros gyvūnais. Amžininkų liudijimų rinkinį papildė tyrėjų Mikelio Balčiaus, Egidijaus Bacevičiaus, Jono Buzo, Edmundo Mačiulaičio ir paties Dainiaus Elerto straipsniai. Juos pratęsė atvira tolesniam moksliniam interpretavimui Mikelio Balčiaus ir Dainiaus Elerto surinkta genealoginė bei statistinė medžiaga.
Leidinyje skelbiami Palangos ir Klaipėdos krašto pajūrio žvejų šeimų sąrašai gali pasitarnauti net ieškantiesiems savo giminės šaknų. Žvejiško gyvenimo antologija praturtinta unikaliomis fotografijomis ir kitais vaizdais iš įvairių Lietuvos muziejų ir privačių asmenų rinkinių. Daugelis iš jų iki šiol nebuvo skelbta.
Leidinys išleistas Klaipėdos miesto savivaldybės lėšomis.
Šventosios centrinės aikštės paviljonas, Topolių g. 4

Organizatoriai: Palangos kultūros ir jaunimo centras ir Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Šventosios skyrius
_____________________
Vyresni nei 6 metų žiūrovai ir (ar) dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėtų ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius arba medicinines kaukes, kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.
Organizatoriai pasilieka teisę keisti renginio programą.
Renginio metu bus filmuojama ir fotografuojama, o nuotraukos viešinamos žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose.

Data

2022-03-31
Expired!

Laikas

17:00

Tipas

Nemokama

Vieta

Šventoji
Šventoji
Kategorija

Komentarai uždrausti.