Fotografo Rimanto Dichavičiaus darbų paroda „Vardai, tapę mūsų laiko ženklais“

Kovo 16 d. Jono Šliūpo muziejuje Palangoje atidaroma fotografo Rimanto Dichavičiaus darbų paroda „Vardai, tapę mūsų laiko ženklais“. Parodoje eksponuojami iškiliausių Lietuvos menininkų – tapytojų, grafikų, skulptorių, monumentalistų, ekslibrisų ir heraldikos kūrėjų – portretai. Kaip sako juos užfiksavęs R. Dichavičius, visi šie žmonės savo darbais sukūrė vizualų Lietuvos paveikslą.

„Tie portretai yra kelių dešimčių metų darbas: nėra taip, kad nuėjau ir padariau. Situacijų fotografuojant būta įvairių. Kai kurių žmonių, kas labai graudu, jau nebėra mūsų tarpe. Ir aš pagalvojau, kodėl nepadarius parodos jų atminimui? Juk jų įdirbis yra neįkainojamas. Pirminė idėja tokia ir buvo – įamžinti dailininką jo aplinkoje, dirbtuvėse“, – parodos mintį trumpai apibūdina jos autorius.

Fotografas atskleidžia, kad iškiliausių Lietuvos dailininkų portretų ciklas, kurį dabar sudaro daugiau nei 400 fotografijų, buvo kurtas ne specialiai, bet per dešimtmečius tarsi savaime susijungė į bendrą visumą. Parodoje „Vardai, tapę mūsų laiko ženklais“ pristatoma dalis šio ciklo fotografijų.

Jono Šliūpo muziejuje eksponuojamose nuotraukose lankytojai atpažins išeivijos kūrėją, optinio meno meistrą Kazį Varnelį, skulptorių, tapytoją, grafiką Antaną Kmieliauską, grafiką, heraldikos kūrėją Arvydą Každailį, skulptorių Gediminą Karalių ir Stanislovą Kuzmą, grafikes Birutę Žilytę-Steponavičienę ir Aldoną Skirutytę, tekstilininką Andrių Valių, tapytojus Augustiną Savicką, Vincą Kisarauską, Arvydą Šaltenį, Šarūną Sauką, tapytoją, grafiką Algimantą Švėgždą ir kitus.

„Nemaža dalis iškilių Lietuvos menininkų, kuriuos savo fotografijose įamžino Rimantas Dichavičius, vienaip ar kitaip susiję su Palanga. Vasaromis jie čia laiką leisdavo Lietuvos dailininkų sąjungai priklausiusiuose Kūrybos namuose, ieškojo įkvėpimo ir kūrė tam pritaikytose studijose. Net ir dabar atrastume kai kurių iš jų ženklų miesto topografijoje – čia veikia Savicko paveikslų galerija, Skulptūrų parką puošia Stanislovo Kuzmos skulptūra. Panarstę detaliau, neabejoju, apčiuoptume ir kitų dailininkų sąsajų su Palanga“, – pasakoja Jono Šliūpo muziejaus vedėja Nijolė Laužikienė.

Didžiąją dalį parodoje pristatomų dailininkų fotografas įamžino išskirtinėje vietoje – jų asmeninėje erdvėje, dirbtuvėse, į kurias patenka ne kiekvienas: „Esu išgirdęs žodį „ne“. Tačiau, turint omenyje, kad iš kelių šimtų menininkų tik trys pasakė „ne“, net būdavo įdomu, o kodėl? Aplinka labai daug pasako apie menininką: ir kokius darbo įrankius jis naudoja, kokias medžiagas, kurie darbai neužbaigti. Pamatai, kad šampano butelių ten nėra: yra dažai, teptukai, drobė. Kiekviena dailininko studija turi savo charakterį, savo gražumo supratimą, net psichinę sandarą.“

Asmeniniame R. Dichavičiaus archyve saugomas ne tik dailininkų portretų ciklas, bet ir per dešimtmečius sukaupti negatyvų ciklai Lietuvos etnografijos, peizažo, gamtos temomis. Fotografas yra apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Paroda „Vardai, tapę mūsų laiko ženklais“ Jono Šliūpo muziejuje veiks iki liepos 10 dienos.

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti atnaujintoje interneto svetainėje: http://www.lnm.lt arba socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/lnmuziejus.

Kontaktinė informacija:

Arminas Šileikis

Lietuvos nacionalinio muziejaus viešųjų ryšių specialistas

Tel.: +370 673 04 145

El. p.: arminas.sileikis@lnm.lt

Data

2022-03-06 - 2022-07-10
Expired!

Tipas

Nemokama

Vieta

Jono Šliūpo muziejus
Vytauto g. 23A LT-00135 Palanga
Kategorija

Komentarai uždrausti.