Gruodžio 11 d. Palangos gintaro muziejuje pristatoma interaktyvi videoinstaliacija „Gyvas Tiškevičių šeimos albumas“

2021
12 08

Gruodžio 11 d., 13 val., Palangos gintaro muziejuje lankytojams pristatomas naujas Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas – interaktyvi videoinstaliacija „Gyvas Tiškevičių šeimos albumas“.

Dviem vaizdo projektoriais ant rūmų Mėlynojo salono sienos ir lubų bus perteikiami Tiškevičių šeimos gyvenimo ir rezidencijos kūrimo epizodai. Tokiu būdu lankytojai „akis į akį“ galės susitikti su rūmų šeimininkais, tarsi išnyrančiais iš nebūties, žvelgiančiais į lankytoją tiesiai iš kambario, kuriame kažkada virė gyvenimas. Atsisakius įprastų ant sienų kabinamų tekstų ir nuotraukų, pasitelkiamos medijos, suteikiančios galimybę vaizdus pristatyti ne vien statiškai, bet ir vienu metu projektuojant skirtingus vienas kitą papildančius vaizdus. Tokiu būdu vertinga edukacinė medžiaga perteikiama įdomiau, ją galima pritaikyti įvairioms tikslinėms grupėms, o lankytojai įtraukiami į prasmingą pažinimo kelionę.

Instaliacija atskleidžia grafų Tiškevičių rezidencijos kūrimo ir šeimos gyvenimo vaizdus. Feliksui Tiškevičiui ir jo žmonai Antaninai Kožbok-Lonckai priklausę dvaro rūmai pastatyti 1897 m. Rūmų projektuotojas ‒ Francas Švechtenas (Franz Heinrich Schwechten, 1841–1924), viena žinomiausių figūrų Vilhelmo epochos Berlyno architektūros pasaulyje. Su šiuo pripažintu architektu Tiškevičiai bendravo iki 1916-ųjų. Statant rūmus kartu buvo kuriamas ir parkas, kurį projektavo pasaulinio garso prancūzų kraštovaizdžio architektas ir parkų meno teoretikas Eduaras Andrė (Édouard André, 1840–1911), sukūręs per 100 parkų Europoje, Amerikoje, Afrikoje ir net keturis Lietuvoje grafams Tiškevičiams.

Grafo F. Tiškevičiaus šeima Palangą valdė 1891–1940 m. Grafai daug dėmesio skyrė kurorto plėtrai: statė poilsiui pritaikytas vilas, įrengė artezinį šulinį, pastatė Kurhauzo mūrinę dalį, finansavo naujos Palangos bažnyčios statybą. F. Tiškevičius rūpinosi visuomenės švietimu – suteikė patalpas „Saulės“ draugijos mokyklai, dovanojo pastatą Palangos gimnazijai, o jam priklausiusiuose sandėliuose prie jūros tilto 1899 m. įvyko pirmasis lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“. Grafai Tiškevičiai buvo kultūros žmonės, mėgę keliauti, pasisvečiuoti į rūmus dažnai kviesdavę iškilius visuomenės ir kultūros veikėjus. Rūmuose vyko literatūriniai pokalbiai, skambėjo grafienės mėgta Šopeno ir kitų anuo metu populiarių kompozitorių muzika.

Videoinstaliacijos meninės dalies autorius ‒ Saulius Valius, techniniai sprendimai – UAB „Ekspobalta“.

Renginio programa:

13.00 val. – projekto pristatymas. Dalyvauja instaliacijos meninės dalies autorius Saulius Valius ir projekto vadovė Regina Makauskienė

14. 00 val. (pasirinktinai) ‒ ekskursija „(Ne)girdėtos Tiškevičių šeimos istorijos“ arba

atvirukų dirbtuvėlės „Kalėdiniai atvirukai – gyvieji laiškai“

Būtina išankstinė registracija tel. 8 460 30314 arba el. p. gintaro.muziejus@lndm.lt

Išsamesnę informaciją teikia projekto vadovė parodų kuratorė Regina Makauskienė

tel. 8 460 30313, mob. tel. 8 687 78 641

Renginio dalyviams reikia turėti Galimybių pasą ar ES skaitmeninį COVID-19 pažymėjimą, dėvėti nosį ir burną dengiančią apsauginę veido kaukę.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

LNDM Komunikacijos ir rinkodaros skyrius

Tel. (8 5) 262 1883, mob. 8 674 94 104