Palangos vasaros skaitykla

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vasaros rezidencijos – Palangos skaityklos istorija 1965 m. prasidėjo Birutės kalno koplyčioje. Skaityti joje periodinius leidinius buvo galima vieną vasarą, tačiau dėl mažos erdvės skaitykla netenkino poilsiautojų poreikių. Tad 1966 m. ji persikėlė į tuomečio kurorto vyriausiojo architekto Albino Čepio (1917–1989) suprojektuotą pastatą Vytauto gatvėje.

Skaitykla įsikūrusi išskirtinės formos, akį traukiančiame stikliniame pastate, primenančiame sustingusią bangą. Jau pirmaisiais darbo metais Sovietų Sąjungos skaityklų apžiūroje ji buvo pripažinta geriausia. Pastatas iš to meto industrinio stiliaus statinių išsiskyrė savo estetika, lengvomis formomis ir priminė senąsias kurorto vilas. Pastato pasididžiavimas – į konstrukciją įkomponuotas daugiau nei 150 metų senumo ąžuolas, kuris „tebeauga“ pastato pagrindinėje salėje ir suteikia skaityklos erdvei išskirtinio jaukumo.

2014 m. skaitykla įtraukta į Lietuvos kultūros paveldo vertybių registrą. Jos kūrėjui architektui A. Čepiui įamžinti pakabinta atminimo lenta.

1979 m. pastato teritorijoje pastatyta skulptūra „Mergaitė“ (skulpt. A. Vertulienė, archit. V. Daninskis).

Skaitykloje vyksta Lietuvos menininkų parodos, knygų pristatymai, susitikimai su knygų autoriais ir kitais kultūros žmonėmis, meno edukacijos, susitelkimo valdymo pratybos.

Vytauto g. 72, Palangos m., Palangos m. sav.