Anaičių kapinės

Anaičiai – maža gyvenvietė Palangos savivaldybėje, 5 km į pietus nuo Palangos centro, netoli senojo plento Klaipėda-Palanga (pirmas žvyrkelis į dešinę). 

Užanaičiai, Anaičiai (vok. Ußaneiten), maža gyvenvietė Palangos savivaldybėje, 5 km į pietus nuo Palangos centro, netoli senojo plento Klaipėda-Palanga (pirmas žvyrkelis į dešinę).

17 km į šiaurę nuo Klaipėdos, 8 km į šiaurės vakarus nuo Kretingalės.

1735 vadintas Aneiten. 1785 minėtas kaip Uszeneiten-Gerge arba Aneiten – Klaipėdos apskrities karališkasis valstiečių kaimas su 4 ugniakurais.

1905 buvo Klaipėdos apskrities Kretingalės valsčiaus kaimo bendruomenė su 9 gyvenamaisiais namais, 76 gyventojais (69 lietuviai), 1910 – 70, 1925 – 56 gyventojais. 1939 sujungtas su Graudušių, Nemirsetos ir Šaipių kaimų bendruomenėmis į Nemirsetos bendruomenę.

Priklausė Karklininkų parapijai. Po 1945 išnyko. Išlikusios senosios kapinės. Anaičių kapinės apibūdinamos kaip viena iš Klaipėdos krašto išskirtinių vietų – vienos iš gražiausių ir tvarkingiausių etnografinių liuteronų kapinaičių.

Jos kitokios, nei likusioje Lietuvoje. Vietoj akmeninių antkapių pagrinde – kalvių daryti dailūs kryžiai. Būtent kryžiai ir traukia apsilankiusiųjų dėmesį. Tai dar vienas puikus liuteroniško laidojimo tradicijų pavyzdys.

Liuteroniškoms kapinėms būdingi lieti ar kalti kryžiai, “tablyčios“, granitinės ir marmurinės lentelės šiose kapinėse išlikusios žymiai geriau nei Karklės kaimo I senosiose kapinėse. 

Anaičių g. 3, Palangos m., Palangos m. sav.