Sandros Bernotaitės knygos „Akys chimeros“ pristatymas bibliotekoj

2022
09 09

Rugsėjo 22 d. (ketvirtadienį) 17 val. Palangos viešojoje bibliotekoje Sandra Bernotaitė pristatys savo naujausią knygą „Akys chimeros“. Renginį moderuos Mindaugas Laukys.

„Akys chimeros“ – penktoji rašytojos Sandros Bernotaitės knyga ir trečiasis jos romanas, nukelsiantis skaitytoją į pirmos nepriklausomos Lietuvos respublikos Kauną, vadintą mažuoju Paryžiumi kur telkėsi Lietuvos bohema. Rašytoja įtikinamai atgaivina iš mokyklinių vadovėlių pažįstamas literatūrines asmenybes bei kviečia leistis į nepaprastą ekskursiją Nemunu, sustojant Gelgaudiškyje, Kulautuvoje; per tą kelionę atsiskleidžia ne tik personažai, bet ir visokios tarpukario razinkos: kokia dviejų litų vertė, kaip valstybiškai finansuojamos kultūrinės iškylos, kaip veikia literatų draugijos ir pan. Romano veikėjai – visa marga puokštė tarpukario literatūros pasaulio atstovų iš Lenkijos ir Lietuvos: Salomėja Nėris, Jonas Kossu-Aleksandravičius (Aistis), Aleksis Rannitas ir daug kitų žinomų vardų. Visi jie susitinka Kaune, sėda į garlaivį „Klaipėda“ ir išplaukia. Siužetas nukelia į 1939-ų metų liepos 25-ąją dieną – Antrojo pasaulinio karo išvakares. Atrodytų, kas gali nutikti eilinėje ekskursijoje tarp kolegų ir bendraminčių? Tačiau laukia daug absurdiškų situacijų, netikėtumų, įvairių diplomatinių vingrybių. Ir nieko keisto, juk apribotoje erdvėje atsidūrė itin skirtingi ir įvairiapusiški žmonės.

Rašytoja, režisierė, tinklaraščio „Grafomanija“ kūrėja S. Bernotaitė skaitytojams pažįstama iš knygų „Gaisras“, „Katė, kurios reikėjo“, „Dioniso barzda“. Kilusi iš Šiaulių, studijavo ir gyveno Vilniuje, išvyko į Australiją. Ne tik kuria, bet ir rašo tekstus fotografijos, dailės parodoms, užsiima publicistika, dramaturgija, dėsto komunikacijos ir kūrybinio rašymo dalykus, remia ir skatina kitus rašytojus.

Būtent dėl knygos „Akys chimeros“ ji sugrįžo į Lietuvą ir apsigyveno Kaune. Idėja romanui kilo dar 2008 metais Melburno lietuvių klubo bibliotekoje radus Jono Aisčio raštuose ištrauką apie kelionę laiveliu iš Kauno senosios prieplaukos iki Gelgaudiškio ir atgal.

Romanas – dovana lietuviškos literatūros gurmanams. Istorija ne kartą privers nusišypsoti ir mėgautis skaitymo malonumu. Rašydama knygą autorė tuo pačiu metu tyrinėjo ir laikmetį, o savo tekste užfiksavo atradimo džiaugsmą ir tyrinėtojo entuziazmą. Ruošdama tekstą Sandra Bernotaitė lankėsi muziejuose, knygos veikėjų mintose vietose, skaitė tarpukario Lietuvos ir Lenkijos spaudą.

Maloniai kviečiame atvykti į knygos pristatymą ir pasinerti į prieš daugiau nei aštuonis dešimtmečius vykusią kelionę!