Projektas „Gintaro pakrantė“ – idėjos įgyvendintos, laikas pasidžiaugti rezultatais

2023
03 07

 

 

 

 

 

Nesvarbu, kiek laiko galite skirti poilsiui – mėnesį, savaitę ar vos vieną savaitgalį – garantuojame, kad pasirinkę Palangos kurortą. Tikrai neapsigausite.

Tingus jūros bangų ošimas, ramybe ir grafų Tiškevičių didybe alsuojantis Birutės parkas, per pušynus vingiuojantys, dviračių ir bėgimo takai, mažiesiems skirtos vaikų žaidimų aikštelės bei žaismingai įrengtos viešosios erdvės, jaunatviška energija pulsuojanti garsioji J. Basanavičiaus gatvė ir dar daug kitų vietų kurios kone kas žingsnį pateiks malonių netikėtumų…

Norintiems sustiprėti – ne tik jūros ošimas bei pušynų išgrynintas oras, bet r išskirtines paslaugas siūlantys sveikatinimo bei SPA centrai.

Palanga – kurortas, poilsiautojus viliojantis gaiviu pušų aromatu, pėdas kutenančiu švelniu paplūdimio smėliu, hipnotizuojančiu Baltijos jūros ošimu, jūros bangose nusileidžiančios saulės vaizdais ir išsilaikiusia aristokratiško XIX a. kurorto dvasia.

Vienas pagrindinių Palangos kurorto simbolių – gintaras… Baltijos gintaras susidarė prieš 55–40 mln. metų, kai klimato atšilimas paskatino gintarmedžių sakų išsiskyrimą. Šių pušų šeimos spygliuočių sakai nukrisdavo ant žemės, sukietėdavo ir ilgą laiką išbuvę jūros dugne, virsdavo gintaru.

Šiandien audringomis dienomis jūra vis dar išmeta gintaro gabalėlių – koks džiaugsmas jų rasti pakrantėje. Ar žinojote, kad rinkti Baltijos auksą reikia ne per audrą, bet po jos? Nurimus bangoms, srovės dugnu ridena gintaro grynuolius. Jų galima aptikti ir gausiose jūros dumblių, pagaliukų sąnašose, juostomis nusidriekusiose Baltijos jūros pakrantėje.

Siekiant skatinti vietinių bei užsienio turistų skaičiaus didinimą bei populiarinti žinias apie istorinio ir gamtos paveldą Palangos turizmo informacijos centras įgyvendino 2014–2020 m. Europos kaimynystės priemonės bendradarbiavimo per sieną programos projekto Nr. LT-RU-2-079 „Gintaro pakrantė“ (2020-06-11 paramos sutarties nr. 1S-199), finansuojamą Europos sąjungos.

Pagrindinis projekto tikslas – skatinti susidomėjimą istorijos ir gamtos paveldu, didinti visuomenės susidomėjimą lankyti kultūros paveldo objektus pasyviojo turistinio sezono metu, siekiant didinti apgyvendintų turistų skaičių Vakarų Lietuvos regione.

Projekto tikslinė grupė – vietiniai ir užsienio turistai.

Projekto veikla ir sukurti rezultatai suteikia galimybę didinti įvairaus amžiaus turistus iš įvairių šalių, kurie domisi kultūra ir istorija, siekia pažinti Baltijos jūros regioną.

Projekto rezultatai:

  • Sukurtas turistinis „Gintaro maršrutas“;
  • Suorganizuota bandomoji kelionė;
  • Parengta turizmo sektoriaus analizė;
  • Suorganizuoti turizmo paslaugų teikėjų bei darbuotojų vidiniai ir išoriniai mokymai;
  • Parengtas ir išleistas „Gintaro maršruto“ keliautojo vadovas (lietuvių, anglų, vokiečių rusų kalbomis);
  • Parengtas ir išleistas „Gintaro maršrutas Palangoje“ lankstinukas (lietuvių, anglų, vokiečių rusų kalbomis);
  • Parengtas ir išleistas „Gintaro maršrutas Palangoje“ žemėlapis;
  • Įrengtos Eco sun stotelės Palangoje ir Šventojoje;
  • Įrengti informaciniai terminalai Palangoje ir Šventojoje;
  • Sukurtas video filmas „Gintaro maršrutas“ 40 min. trukmės (lietuvių, anglų, vokiečių rusų kalbomis);
  • Palangos turizmo informacijos centro lankytojų salė atnaujinta ir pritaikyta lankytojams.
  • Suorganizuotos konferencijos bei projekto viešinimo kampanija.

 

XIX ir XX a. Palangos architektūra atspindi vieną ryškiausių šio kurorto etapų – ambicingą kilmingos grafų Tiškevičių šeimos epochą ir modernios poilsio kultūros pradžią Lietuvoje. To meto pastatų formų bei stilių įvairovė kūrė išskirtinį kurorto įvaizdį. Iki šių dienų išliko Tiškevičių valdymo laikotarpiu statyti įspūdingi objektai: rūmų ir parko ansamblis, neogotikinė bažnyčia, kurhauzas, vilos ir vasarnamiai, susitelkę istorinėje kurorto dalyje. Idėja sukurti turistinį maršrutą gintaro tema gimė Palangos turizmo informacijos centro komandai, kuri kartu su turizmo ekspertų pagalba atrinko objektus bei sukūrė maršrutą, kurį sudaro gamtos ir kultūros objektai turintys sąsajų su gintaru.

Vasario 28 d. – kovo 1 d. Palangos turizmo informacijos centras sukvietė turizmo ekspertus ir kolegas iš visos Lietuvos dalyvauti projekto Nr. LT-RU-2-079 „Gintaro pakrantė“ (2020-06-11 paramos sutarties nr. 1S-199), finansuojamo Europos sąjungos, įgyvendinamo pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonę, bandomojoje „Gintaro maršruto“ kelionėje.

Pirmąją dieną dalyviai kelionę pradėjo nuo Palangos turizmo informacijos centro ir keliavo į Kuršių Neriją. Juodkrantėje susipažino su pirmuoju maršute nurodytu objektu –  Gintaro įlanka, kelionės vadovė papasakojo jos istoriją bei pasakojimus kaip buvo kasamas gintaras šioje vietoje.

Pakeliui į Nidą trumpam atokvėpiui pasiūlytas pasivaikščiojimas Mirusiomis kopomis sužavėjo kelionės dalyvius – nuostabūs vaizdai bei nuotaiką kėlė saulėta diena.

Nidoje kelionės dalyviams pristatyta Mizgirių Gintaro muziejaus galerija. Muziejuje interaktyviai pristatytas pasakojimas apie gintaro susidarymą, Jūratės ir Kastyčio legenda, kiekvienas dalyvis turėjo galimybę susipažinti bei išbandyti pagrindines fizikines ir gydomąsias gintaro savybes.

Po įspūdingo užsiėmimo Gintaro muziejaus galerijoje trumpas pasivaikščiojimas po senąsias Nidos gatveles ir pasakojimo klausymas, apie Pamario žvejus bei jų gyvenimo stilių bei istorinių faktų pateikimas praturtino kelionę iki Parnidžio kopos…

Maršrutas suka ratą ir keliautojams pateikimas apsilankymas Klaipėdos gintaro muziejaus „Amber Queen“ galerijoje, kurioje apžiūrėti įspūdingi dirbiniai iš gintaro ir susipažinta su jų istorijomis. Vakarėjant ir po truputį kylant vėjui keliautojai suskubo į Karklę, kur vyko susitikimas su gintaro gaudytoju Igoriu Osnač. Gintaro gaudytojas pasakojo apie gintaro savybes, jų gaudymą ir rinkimo ypatumus. Dalyviai turėjo galimybę pamėginti gaudyti bei rinkti gintarus realybėje…

Gintaro rinkimas pajūryje nuvargino kelionės dalyvius ir vakarėjant dalyviai susitiko prie vakarienės ir noriai dalinosi dienos įspūdžiais.

Antroji diena turizmo specialistus viliojo pasivaikščiojimu Palangoje. Palangos Turizmo informacijos centre pristatytas ,,Gintaro pakrantės” projektas ir interaktyvios pramogos, kurias siūloma išbandyti kiekvienam.

Kelionės dalyviams vyko ekskursija po Palangą, kurios metu aplankyti visi į „Gintaro maršrutas Palangoje“ įtraukti objektai  Palangos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia ir apžvalgos aikštelė. Dalyviai apžiūrėjo gražiuosius miesto panoraminius vaizdus. Maršrutas toliau sekė į Birutės parką ir jų žymiuosius lankytinus objektus – Birutės kalną ir koplytėlę ir skulptūrą laiminantis Kristus. Vėliau sekė pasivaikščiojimas po Tiškevičių alėją, išklausyta gido pasakojimas apie grafus bei šalia esantį Kurhauzą. Kelionės vadovė Grafų Tiškevičių alėjoje atskleidė, kad jeigu žmonės nori sulaukti pasisekimo ir laimės versle, darbe ar asmeniniame gyvenime tai turėtų patrinti grafo Tiškevičiaus lazda karjeros sėkmei, bei grafienės šuniuko nosytė laimei atnešti. Kelionė po Palangą pratęsta einant į Basanavičiaus gatvę, kurios pradžioje apžiūrėti prekybininkų gintaro dirbiniai. Einat į patį gatvės galą prieita skulptūra ,,Jūratė ir Kastytis“ ir jūros tiltas. Pagilinti žinias apie gintarą bei susipažinti su gintaro apdirbimo subtilybėmis kelionės maršrutas suko į „Amber Cat“ galeriją išbandyti gintaro apdirbimo edukaciją, kurios metu ne tik įgyta papildomų žinių apie gintarą bei jo apdirbimą. Edukacijos metu dalyviai pasigamino po mažą gintarinį suvenyrą atsiminimui. Aplankytas Palangos gintaro muziejus, apžiūrėti įvairiausių dydžių ir formų natūralių ir amatininkų apdirbtų gintaro dirbinių. „Gintaro maršruto Palangoje“ baigiamoji nata suskamba Palangos kurorto muziejuje, kuriame interaktyviai susipažinta su kurorto istorija iki šių dienų.

Norėdami supažindinti turistus su surinkta informacija ir sukurtu turistiniu maršrutu, sukurti informaciniai keliautojo vadovai, lankstinukai bei žemėlapiai. Kūrimo ir leidybos procesą įgyvendino Palangos turizmo informacijos centro darbuotojai ir išorės ekspertai. Ši informacinė medžiaga suteiks galimybę viešinti sukurtą maršrutą bei skleisti informaciją apie Palangoje teikiamas turizmo paslaugas.

Video filmas, kurį sudaro 10 video klipų apie į Gintaro maršrutą įtrauktus objektus po 4 minučių mini turai, kurie rodomi Palangos turizmo informacijos centro interaktyvioje erdvėje. Bendra filmo trukmė – 40 min. (10 dalių * 4 min.), Filmas sukurtas 4 kalbomis (lietuvių, rusų, anglų, vokiečių).

Eco sun stotelės Palangoje ir Šventojoje suteikia galimybę kurorto svečiams bei lankytojams įkrauti elektros prietaisus , naudotis smulkiojo remonto įrankiais dviračių, paspirtukų ir kt. transporto priemonių remontui.

Informaciniai terminalai su programine įranga suteikia daugiau informacijos apie lankomus objektus, bei sukurtą turistinį maršrutą, bei teikiamas turizmo paslaugas Palangoje.

Atnaujintos turizmo informacijos centro patalpos – lankytojų salėje įrengta interaktyvi zona, kurioje eksponuojamas sukurtas videofilmas apie sukurtą turistinį maršrutą. Lankytojams sukurta lankytojų aptarnavimo zona, darbuotojams bei lankytojams įrengtos poilsio zonos. Atnaujintos patalpos sudaro galimybę teikti kokybiškas turizmo informacijos paslaugas.

Planuojant patalpas siekta išlaikyti senajai autobusų stočiai artimą išplanavimą, adaptuojant jį pagal šiuolaikinius poreikius.

Atliekant remonto darbus didelis dėmesys skirtas ir judėjimo negalią turinčių lankytojų poreikiams – judantieji vežimėliais į Turizmo informacijos centrą patogiai patekti gali pro specialiai šiam tikslui įrengtą įėjimą su patogiu įvažiavimu ir praplatintomis durimis. O kad bendraudami su centro darbuotojais judėjimo negalią turintys asmenys jaustųsi komfortiškai, specialiai šiam tikslui pritaikyta pažeminta darbo vieta, sanitarinis mazgas taip pat pritaikytas neįgaliesiems.

Projekto naujovė grindžiama unikaliu bendrų tarptautinių gintaro turų kūrimu ir vietos amatininkų dalyvavimu. Įgyvendinant projektą sukurta nauja sąsaja tarp kultūros objektų ir gintaro meistrų, amatininkų regione. Tai padės skatinti turizmą mažuose miestuose, gyvenvietėse ir taip pat rems amatininkus šiose vietose. Naujos turizmo paslaugos, susijusios su gintaru, bus prieinamos ir reklamuojamos visus metus ir skatinant vietos kultūrą. Be to, turistai bus skatinami keliauti dviračiais, pėsčiomis. Tai padidins supratimą apie ekologines problemas ir padidins kelionių dalyvių fizinį aktyvumą.

Projekto naujumas taip pat atsispindės naudojant naujas technologijas ir priemones. Šiuolaikinėje visuomenėje labai svarbu atsižvelgti į jos poreikius ir pakeisti paslaugų teikimo būdą. Taip pat visa sukurta medžiaga skatins pritraukti įvairių amžiaus grupių turistus. Pasirinktas turinys, įrankiai ir įranga naudojami teikiant informaciją apie Palangos kurortą, Klaipėdos regioną, pasiekiantį kuo platesnę auditoriją.

Palangos turizmo paslaugas teikiantys verslininkai bei informacijos centro darbuotojai stengiasi kurorto svečiams pasiūlyti vis naujų ir dar nebandytų pramogų ar paslaugų. Ne išimtis ir 2023 metų laikotarpis.

Turizmo informacijos centro interaktyvioje zonoje lankytojai gali keliauti laiko kelionėje ir pamatyti kaip kūrėsi Palangos kurortas 3D ir  virtualios realybės technologijų pagalba. Interaktyvi paroda leidžia kiekvienam lankytojui atskleisti laiko paslaptį ir susipažinti su istoriniais kurorto pastatais bei pamatyti kaip šie pastatai atrodo šiandien…. Prisiminimui, kad lankytasi Palangoje kiekvienas centro lankytojas galės nusifotografuoti ir išsiųsti nuotrauką istorinės Palangos fone (pasirinkimui Jūs turėsite 10 pasiūlytų variantų) savo artimiesiems ar pačiam sau…. Palangos turizmo informacijos centro darbuotojai suteiks informaciją apie kurorte organizuojamus kultūrinius, sportinius bei kitus renginius, patars kur skaniai pavalgyti kur pasimėgauti SPA ir sveikatinimo malonumais, pasiūlys įdomiausias vietas mažyliams. Organizuojamos ekskursijos po Palangos kurortą bei parduodami suvenyrai bei bilietai į renginius.

Iki susitikimo Palangos turizmo informacijos centre.

_____________________________________________________________________________

Projekto pradžia – 2020-06-11

Projekto pabaiga – 2023-03-10

Bendras projekto biudžetas – 427 043,20 EUR.

Projekto biudžeto dalis, tenkanti Palangos turizmo informacijos centrui – 379 125,92 EUR, iš jų – 341 213,32 EUR finansuojama programos lėšomis, 37 912,60 EUR – Palangos turizmo informacijos centro lėšomis.

 

Detalesnę informaciją apie įgyvendinamą projektą teikia Rasa Kmitienė, Palangos turizmo informacijos centro direktorė (el. p. rasa.kmitiene@visit-palanga.lt, tel. 8 (460) 48822.

Ši informacija parengta padedant Europos Sąjungai. Už šios informacijos turinį atsako tik Palangos turizmo informacijos centras ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį.