Koncertas „Kuršžemninkė man pasiūlė“

2022
03 22

Kovo 30 d. 18 val. kviečiame į Kurhauzo koncertų salę Palangos krašto istorijos ir tradicinės kultūros mylėtojus.

Palangos kultūros ir jaunimo centro folkloro ansamblis „Mėguva“ švęsdamas Palangos gimtadienį dar kartą permąsto Palangos prijungimo prie Lietuvos šimtmetį. Savo naujoje koncertinėje programoje ,,Kuržemninkė man pasiūlė“ prisimena Šventojoje gyvenusius ir dabar bebaigiančius asimiliuotis vietinius latvius, vadinamus kuršiais, kuršininkais, latviais, šventauninkais. Kaip jie jautėsi ir gyveno šalia žemaičių, o gal atvirkščiai – kaip žemaičiai suprato savo kaimynus? Aktuali ir šiandien tema – kaimynų santykiai.

Programoje panaudoti Šventosios ir Palangos latvių bei žemaičių prisiminimai, jų dainuotos senosios latviškos ir lietuviškos dainos. Muzikantų vadovė Diana Šeduikienė, ištyrinėjusi Šventosios instrumentinę muziką ir instrumentarijų, programą apipynė muzikantų paruoštais kūriniais ir šokiais. Muzikantai įvairiais instrumentais bandys atskleisti pajūrio žemaičių bei Latvijos pasienio latvių skirtingus instrumentinės muzikos atspalvius. Koncerto metu girdėsite dūdmaišį, lamzdelį, tradicinį kapelos sąstatą papildys cimbolai, armonika, mandolina, mažasis būgnelis, autentiška Šventosios apylinkėse seniau grojusi ir taip dažnai Latvijos muzikantų naudojama citra.

Programos pavadinimui parinkta šventojiškio Andreiš Balčiaus daina, kurią jis dainuodavo latviškai ir lietuviškai. Žinoma, per valandą išpasakoti visko bus neįmanoma. Diekui Dievui, kad Šventoji turi Mikelį Balčių, kuris renka ir dėlioja buvusios gausios bendruomenės mozaiką ir knygose. Dar gyva šventojiškių bendruomenė, susitinkanti ne tik kapinėse ir verta ne tik apdainuoti, kurti filmus, bet ir saugoti kaip nacionalinę vertybę, įtraukiant į nekilnojamų kultūros vertybių sąvadą.

Renginys nemokamas.

RENGINIO METU DĖVĖTI NE ŽEMESNIO KAIP FFP2 LYGIO RESPIRATORIUS ARBA MEDICININES KAUKES.

Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai bus naudojami Palangos kultūros ir jaunimo socialiniuose tinkluose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad suteikiate leidimą naudoti Jūsų atvaizdą.