„Keliauk Lietuvoje“ Lietuvos turistinių vietovių infrastruktūros vertinimo tyrimas Palangai skyrė trečią vietą

2022
12 27

 

Siekiant tobulinti turizmo infrastruktūrą bei gerinti turistų patirtį nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ užsakymu 2022 m. liepos – rugsėjo mėnesį buvo atliktas Lietuvos turistinių vietovių infrastruktūros vertinimas. Šis tyrimas apėmė 1994 atrinktus objektus visose 60 šalies savivaldybių, tame tarpe vertinti 48 Palangos miesto savivaldybės turistiniai objektai bei jų infrastruktūra.

Palanga buvo vertinama I-oje savivaldybių grupėje. Šiai grupei priklausė didžiausi Lietuvos miestai ir visi kurortai, kuriuos per metus aplanko daugiau nei 50 tūkst. turistų. Bendras Palangos savivaldybės įvertintų objektų infrastruktūros vertinimo vidurkis yra 3,18 (iš galimų 4), ir yra didesnis už savivaldybių grupės vidurkį (3,05), taip pat yra didesnis už nacionalinį vidurkį (2,71). Taigi Palanga rikiavosi trečia eilėje po Vilniaus ir Kauno savo tiriamojoje grupėje ir gerokai lenkė visus Lietuvos kurortus. Lyginant su 2021 m. Palangos savivaldybės turistinių objektų infrastruktūros vertinimo vidurkis padidėjo (tai fiksuojama beveik visų kriterijų vertinime). Itin palankiai bendrame kontekste vertintina objektų būklė, darbuotojai, tvarka ir susisiekimas. Kai kuriose pozicijose, kaip pvz. draugiška šeimoms su vaikais, orientavimasis, pritaikymas neįgaliesiems, wc, kurortą pakėlė iki antros vietos. Tarp TOP-25 įvairiarūšių tyrimo kategorijų pateko beveik 46 proc., t.y. net 22 Palangos sąrašo objektai.

Geriausiai vertinti J. Basanavičiaus gatvė, muzikinis fontanas, Grafų Tiškevičių alėja. Palangos miesto savivaldybės skaitmeninis turistinių objektų išsivystymo lygis (0,43) yra didesnis už šalies vidurkį (0,33). Savivaldybėje didelė dalis turistinių objektų turi nuorodą į turizmo informacijos centrą ar savivaldybės puslapį, todėl Google pasiekiamumo rodiklis yra pakankamai aukštas (0,74). Dauguma objektų turi socialinius tinklus, kuriuose pateikiama išsami informacija (darbo laikas, įtraukumas, t.y. informacija apie renginius, atraktyvumas, profesionali ir kokybiška nuotraukų galerija). Taip pat Palangoje ypač daug objektų (16) turi informaciją ir aukštą turistų įvertinimą TripAdvisor kelionių svetainėje.

Analizuojamoje „Turizmo informacijos centrai (TOP-25)“ kategorijoje labai gerai įvertintas ir Palangos turizmo informacijos centras, kuris gavo maksimalų įvertinimą 11 pozicijų iš 16-os.

Tyrimo „Autobusų, geležinkelio stotys (TOP–25)“ kategorijoje – Palangos autobusų stotis įvertinta maksimaliu balu 8 pozicijose iš 13 (t.y. susisiekimas, objekto būklė, tvarka, pritaikyta neįgaliųjų ir ribotos judėsenos turistų, poilsis vanduo maistas, atsiskaitymo galimybės, draugiška šeimoms su vaikais).

Vertinamoje kategorijoje „Miestų aikštės, pagrindinės gatvės, alėjos, krantinės (TOP–25)“ net trys Palangos miesto turistiniai objektai pakliuvo tarp turinčių geriausių infrastruktūrą, t.y. J. Basanavičiaus gatvė, Palangos muzikinis fontanas ir Grafų Tiškevičių alėja.

„Muziejai, dvarai, pilys ir kiti lankomi objektai (TOP-25)“ kategorijoje net pirmoje vietoje puikuojasi nuostabioji Vila Komoda, o devintoje vietoje atsidūrė ir žymusis Palangos Gintaro muziejus.

Kategorijoje „Paminklai, skulptūros, architektūrinio paveldo objektai (TOP–25)“ įvertinti net keturių Palangos turistinių objektų infrastruktūra. Pirmoje vietoje atsidūrė – Brodskio tiltelis, trečiojoje vietoje – dekoratyvinė statula Jūratė ir Kastytis,  vienuolikta vieta atiteko žymiajam Palangos tiltui, o penkioliktoje vietoje – Palangos vasaros skaitykla.

 

Vertinant „Sakralinio paveldo objektai (TOP–25“) kategoriją į geriausios turizmo infrastruktūros sąrašą buvo įtraukti du Palangos objektai, t.y. Palangos Iveros Dievo Motinos Ikonos cerkvė (19 vieta) ir  Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios statinių kompleksas (24 vieta).

Analizuojant „Parkai (TOP – 25)“ kategoriją, septintoje vietoje puikuojasi nuostabusis Birutės parkas ir devynioliktoje vietoje atsidūręs unikalus Palangos pasakų parkas.

Tarp „Paplūdimiai (TOP-25)“ kategorijos papuolė ir bendrasis Palangos pliažas, kuris net trijose pozicijoje vertintas aukščiausiu balu (t.y. objekto būklė, tvarka, pritaikyta neįgaliųjų ir ribotos judėsenos turistų poreikiams)

Tiriant „Gamtos paveldo objektai, pažintiniai pėsčiųjų ar dviračių takai (TOP–25)“ kategorijos objektus, sąraše atsidūrė ir Sveikatingumo takas „Labrytys“. Jis vertintas geriausiai net trijose pozicijose (objekto būklė, draugiška šeimoms su vaikais, draugiška turistams su naminiais gyvūnais).

„Objektai su gyvūnais, akvariumai, ūkiai, „Safari“ parkai (TOP – 25)“ kategorijoje, net aukščiausią vietą tarp visų turizmo infrastruktūros objektų skyrė Zigmo žirgų įmonei (3,65), kur iš 15 pozicijų, net 8 įvertintos aukščiausiu balu.

„Pramogų, nuotykių, vandens, labirintų, kukurūzų ir kiti teminiai parkai (TOP–25)“ vertinime išskirti net keturi Palangos turizmo objektai. Trečioje vietoje atsidūrė Palangos Wake parkas, ketvirtoje – Palangos vasaros parkas, penktoje – Palangos baseinas ir aštuntoje – Palangos sporto centras.

Taigi tyrimo metu buvo išskirtos pagrindinės Lietuvos savivaldybių turistinių objektų infrastruktūros silpnybės, bei įvardintos tobulinimo kryptys ir galimybės. Tyrimo įžvalgose teigiama, kad bendrai vertinant, Palangos turistinių objektų infrastruktūra puikiai išvystyta. Nėra problemos objektus pasiekti tiek dviračiu, paspirtuku ar pėsčiomis. Yra parkavimo vietos, aiškus ženklinimas, ypač objektų esančių miesto centrinėje dalyje. Visur aplink objektus galima įsigyti maisto ir vandens, prisėsti pailsėti.

Daugiau tyrimo rezultatų rasite: https://www.lithuania.travel/lt/news/lietuvos-turistiniu-vietoviu-infrastrukturos-vertinimo-tyrimas