Platono knygų „Gorgijas“ ir „Teaitetas“ sutiktuvės bibliotekoje

𝐕𝐚𝐬𝐚𝐫𝐢𝐨 𝟏𝟕 𝐝. (𝐩𝐞𝐧𝐤𝐭𝐚𝐝𝐢𝐞𝐧𝐢̨) 𝟏𝟕 𝐯𝐚𝐥. 𝐏𝐚𝐥𝐚𝐧𝐠𝐨𝐬 𝐯𝐢𝐞𝐬̌𝐨𝐣𝐨𝐣𝐞 𝐛𝐢𝐛𝐥𝐢𝐨𝐭𝐞𝐤𝐨𝐣𝐞 išskirtinė popietė! Iškalbos ir intelekto puota, dedikuota labiausiai nuo Antikos iki šių dienų filosofijos tradicijoje ištirtiems genialaus filosofo ir rašytojo Platono tekstams. 𝐊𝐧𝐲𝐠𝐮̨ „𝐆𝐨𝐫𝐠𝐢𝐣𝐚𝐬“ 𝐢𝐫 „𝐓𝐞𝐚𝐢𝐭𝐞𝐭𝐚𝐬“ 𝐩𝐫𝐢𝐬𝐭𝐚𝐭𝐲𝐦𝐚𝐬 – guvios mąstymo pratyboms susirinksiantiems. 𝐃𝐚𝐥𝐲𝐯𝐚𝐮𝐬 Platono raštų iš senosios graikų kalbos vertėja 𝐝𝐫. 𝐓𝐚𝐭𝐣𝐚𝐧𝐚 𝐀𝐥𝐞𝐤𝐧𝐢𝐞𝐧𝐞̇. Pokalbį, kurio metu bus apžvelgta ir Platono raštų / dialogų vertimo į lietuvių kalbą istorija 𝐦𝐨𝐝𝐞𝐫𝐮𝐨𝐬 𝐝𝐫. 𝐆𝐢𝐞𝐝𝐫𝐢𝐮𝐬 𝐒𝐚𝐮𝐥𝐲𝐭𝐢𝐬.
„Platono „Gorgijas“ – antrasis aistringos polemikos kupinas leidyklos ,,Žara“ 2019 metais išleistas klasikinių filosofijos tekstų serijos Philosophica tomas. Šį veikalą iš senosios graikų į lietuvių kalbą vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė antikinės filosofinės tradicijos tyrėja dr. T. Aleknienė. Ji yra išvertusi ir kitus Platono dialogus: „Faidoną“, „Puotą“, taip pat klasikinių filosofinių tekstų serijoje Philosophica pasirodžiusį „Filebą“ (2016).
„Gorgijas“ – dialogas kuriame Sokratas polemizuoja su sofistais retorikos, įtikinėjimo meno klausimais. Vienas iš sofistų – vardu Gorgijas, kurio garbei ir pavadintas tekstas. Platonikų mokyklose „Gorgijas“ – Sokrato dramos pirmasis veikalas buvo skaitomas kaip įvadinis „etinis“ dialogas. Jis neabejotinai tinka tokiam vaidmeniui, o svarstymai apie moralinius poli(ti)nio veikimo pagrindus ,,Gorgiją” verčia moderniausiu Platono veikalu. Jame filosofo ir politiko akistata leidžia patirti paties autoriaus gyvenimo pasirinkimo įtampą.
Kitas, popietės bibliotekoje metu garbių svečių pristatomas veikalas – 2020 metais ,,Žaros“ leidyklos Vilniuje išleistas – „Teaitetas“. Nepaprastai turtinga, didelės apimties, ilga kalba apie politiką ir prisitaikymą sudomins ne tik epistemologinių klausimų tyrėjus ar Sokrato gyvenimo dramos Platono dialoguose sekėjus bet, galiausiai, ir kiekvieną žinių alkstantį.Tai vienas vėlesniųjų filosofo Platono dialogų skirtas kertinei Sokrato misijos sąvokai – žinojimui. „Net filosofijos istorikai skaitydami šį Platono dialogą turi įsitempti“, – teigia įvadą ir komentarus parašiusi vertėja.
Pamatiniai filosofijos klausimai mažai keičiasi, keliauja iš amžiaus į amžių. Žmonės klausia panašiai, kaip klausė Platono laikais. Tačiau atsakymai visai kitokie. Kita vertus, kartais atsakymai pateikiami apeliuojant į Platoną, vėl iškeliant tuos pačius pamatinius klausimus, tik naujoje aplinkoje.
Maloniai kviečiame.

Data

2023-02-17
Expired!

Laikas

17:00

More Info

Read More

Tipas

Nemokama

Vieta

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Vytauto g. 61, Palanga
Kategorija
Read More

Komentarai uždrausti.